Kaip išsirinkti faneruotę?


Išsirinkti medžio lukštu faneruotą plokštę jums padės atsakymai į šiuos 6 klausimus:

1. Natūralus ar lakštinis lukštas?

2. Kokia medžio veislė?

3. Koks pjūvis?

4. Koks lukšto jungimas?

5. Kokios kokybės lukštas?

6. Kokia bus paviršiaus struktūra?


1. Natūralus ar lakštinis lukštas?

Pirmiausia reikėtų pasirinkti kokio medžio lukšto norima ar natūralaus ar lakštinio lukšto (angl. reconstituted). 

Natūralus - tai įprastas medžio lukštas t.y. nuo rąsto plonai atpjautas medžio lakštas.

Lakštinis lukštas - tai atkurtas medžio lukštas t.y. jis gaminamas iš greitai augančių medžių rūšių. Po rąsto lukštinimo, dažymo ir klijavimo procesų galutinis rezultatas gali atrodyti, kaip prabangaus, reto medžio lukštas. Lakštinio lukšto dekoras yra kuriamas ne gamtos, o žmogaus, todėl raštas gali būti itin nuspėjamas, atitinkantis pavyzdžius.

Lakštinis lukšto pavyzdys - kolekcijos “Ąžuolas” sąraše esantis Nr. 5 Luxe B.

2. Kokia medžio veislė?

Medžio veislė nulemia lukšto spalvą ir raštą. 

Kolekcijoje “Ąžuolas” siūlomos ąžuolo faneruotės.  Ąžuolas faneruotė - aukštos kokybės, savitos išvaizdos ir sodrios spalvos. Ąžuolo atspalvis gali skirtis tarp skirtingų medžių ar netgi skirtingų to paties medžio šakų. Kai faneruotė natūraliai apdirbama, ąžuolo variacijos ir kontrastai puikiai išryškėja suteikdami prabangios, žvilgančios medžiagos išvaizdą.

3. Koks pjūvis?

Tai kaip buvo pjaustomas ar drožiamas rąstas nulems kokias medienos rašto linijas galėsite išvysti lukšte. 

Trys pjaustymo technikos dažniausiai naudojamos ąžuolo medienai, tai - radialinis (liet. spindulinis), tangentinis ir rift pjūviai. 

Radialinis (angl. Quarter) 
  • Tokio pjūvio raštą galimą išvysti Nr. 1 ir Nr.2 "Ąžuolo" kolekcijai priklausančiuose lukštuose.

  • Pjaustymas, kai metinės rievės matomos kaip tiesios linijos, o šerdies spinduliai sudaro siauras skersines juosteles

Radialinis rift 

  • Drožimo specifika - rąstas supjaustomas į ketvirčius, tada sukamas aplink savo ašį ir drožiamas tam tikru kampu per metines rieves. Tokiu pjaustymo būdu taip pat gaunamos tiesios linijos, tačiau yra išvengiama „veidrodžių“, kurie ypač būdingi tankiai ąžuolo faneruotei.  

Tokio pjūvio raštą galimą išvysti Nr. 3 "Ąžuolo" kolekcijai priklausančiame lukšte.

Tangentinis (angl. Crown)

  • Tokio pjūvio raštą galimą išvysti Nr. 4 "Ąžuolo" kolekcijai priklausančiame lukšte.Metinės rievės panašios į V raidę, o šerdies spinduliai – lęšių pavidalo. Toks drožimas puikiai tinka, kai lukštas yra veidrodinio jungimo, o plokštės dengia sąlyginai didesnį plotą pvz. plokštėmis dengta siena ar didelė, plati spinta. 

4. Koks lukšto jungimas?

Bendras, visame lape matomas lukšto raštas yra įtakojamas to, kaip atskiri lukšto gabaliukai buvo suklijuoti į vieną lapą. Dažnai pasitaikantys ir kolekcijoje “Ąžuolas” sutinkami klijavimo būdai - veidrodinis (angl. Bookmatched) ir atsitiktinis (angl.Mismatched).

Veidrodinis 

  •  kas antras lukštas yra verčiamas, tarsi knygos puslapis. Kiekviena juosta yra tarsi atspindys buvusiai. Tokiu sutraukimo būdu sudaroma veidrodinio atspindžio efekto seka.

  • Mūsų ąžuolo kolekcijos faneruotėse toks jungimas buvo panaudotas gaminant  Nr. 1Nr. 2Nr. 3Nr. 4Nr. 7  faneruotes. Atsitiktinis

Lukštai tikslingai atrenkami ir sudedami tokia tvarka, kad atrodytų sudėti atsitiktinai, bet išlaikytų vientisą spalvą ir raštą. Tokį suklijavimą galima išvysti faneruotėje Nr.9.

  • Elegantiškas – itin dailių radialinio pjūvio lukšto juostų mišinys. Retkarčiais gali pasitaikyti ir pusiau radialinio pjūvio rašto tokį suklijavimą galima išvysti faneruotėje Nr. 6.

  • Natūralus – tai kombinacija radialinio ir tangentinio pjūvio lukšto juostų. Gali pasitaikyti veidrodžių ir kitų medžiui būdingų ypatybių. Tokį suklijavimą galima išvysti faneruotėse Nr. 8, Nr.10, Nr. 11, Nr. 12, Nr.13 .5. Kokios kokybės lukštas?

Vienas esminių dalykų įtakojančių faneruotės kokybę tai jos vientisumas t.y. vientisas raštas tame pačiame lape ir laukiamas panašumas/vientisumas tarp tų pačių specifikacijų lukšto tarp skirtingų plokščių. 

Tarkim iškritusios nedidelės lukšto ertmės ir šakotumas yra negalimas aukštos kokybės rift pjūvio lukšte, tuo tarpu tikslingai sendintame ąžuolo lukšte pavadinimu Nr. 8 Antikinis, šios savybės yra laukiamos, lukštas parenkamas būtent su tokiomis specifikacijomis.

Rinktinė kokybė

Tai aukščiausios kokybės lukštas, šios kokybės ąžuolų geriausiai išreikšta raštas, spalva. Nepriklausomai nuo to kokio tipo ąžuolas bus pasirinktas, šiai kokybinei grupei priklausantis lukštas turės mažiausiai neatitikimų, netolygumų – taigi, tarp skirtingų plokščių galima tikėtis tolygios spalvos, rašto. Leidžiamas mažiausiais kiekis smulkių defektų. 

Šiai kokybės grupei priklauso: Nr. 3 ir Nr.4 "Ąžuolo" kolekcijos lukštai.

Plius kokybė

Daugumai aplinkybių šios kokybės lukšto pilnai pakanka. Kokybė panaši į rinktinę, tačiau galima didesnė spalvos variacija, šiek tiek daugiau šakų mazgelių ar kitų rašto netolygumų, priklausomai nuo ąžuolo tipo. 

Šiai kokybės grupei priklauso: Nr.2, Nr.6, Nr.7, Nr.8, Nr.9, Nr. 10, Nr.11, Nr.12, Nr.13 "Ąžuolo" kolekcijos lukštai.  

Bazinė kokybė

Tokios kokybės lukšte leidžiama daugiau ir didesnių medžiui būdingų charakteristikų, spalvos netolygumų. Šios kokybės lygio privalumas – žemesnė kaina. 

Šiai kokybės grupei priklauso: Nr.1  "Ąžuolo" kolekcijos lukštas.

Apatinio lukšto kokybė - gali būti tokia pati, kaip ir viršutinio t. y. Rinktinė, klasikinė plius arba bazinė. Tačiau, dažnai yra siūlomas mažesnės kainos B kokybės lukštas – tai tos pačios rūšies medis, be atvirų defektų, gali būti balana (angl. Sapwood).

6. Kokia bus paviršiaus struktūra?

Faneruotai plokštei suteikti struktūra – tai yra nauja tendencija medienos industrijoje. Struktūros yra skirstomos į dvi grupes priklausomai nuo braižymo krypties.

Šukavimas - faneruotė subraižoma išilgai lukšto raštui.


Kolekcijoje "Ąžuolas", šukuotos yra faneruotės - Nr. 9 Ąžuolas dūmintas ir Nr. 10 Ąžuolas vulkanas.

Šiaušimas – faneruotė subraižoma skersai lukšto raštui.

 Kolekcijoje "Ąžuolas", šiaušta yra faneruotė Nr. 7 Ąžuolas šiauštas.

© UAB "S.K.S." visos teisės saugomos.  Apie mus    Autorių teisės ir kita intelektinė nuosavybė    Privatumo politika

Dėmesio!
    Medžio lukštas yra natūralus - ne žmogaus, o gamtos sukurtas produktas. Todėl lukštas, kurį gausite, niekada nebus identiškas tam, kurį matote nuotraukoje. Galimos tam tikros variacijos, kurių spektras priklauso nuo lukšto rūšies ir jo kokybinės gradacijos. Todėl prieš užsisakant natūraliu medžio lukštu dengtą plokštę, kviečiame kuo detaliau nupasakoti savo pageidaujamas specifikacijas pardavimų vadybininkui, tam, kad būtų parinkta plokštė atitinkanti jūsų lūkesčius!

 .