Kaip išsirinkti medienos lukštą?

Klausimai, kuriuos atsakius bus lengviau išsirinkti jus dominantį medienos lukštą:

1. Kokia medienos rūšis?

Medienos rūšis nulemia lukšto spalvą ir raštą.

Kolekcijoje “Ąžuolas” siūlomos ąžuolo faneruotės.  Ąžuolas faneruotė - aukštos kokybės, savitos išvaizdos ir sodrios spalvos. Kai faneruotė natūraliai apdirbama, ąžuolo variacijos ir kontrastai puikiai išryškėja suteikdami prabangios medžiagos išvaizdą.

2. Koks pjūvis?

Taip, kaip buvo pjaustomas ar drožiamas rąstas, nulems kokias medienos rašto linijas galėsite išvysti lukšte. 

Trys dažniausiai naudojamos pjaustymo technikos ąžuolo medienai - radialinis (liet. spindulinis), tangentinis ir radialinis rift pjūviai.

Radialinis 
  • Tokio pjūvio raštą galimą išvysti Nr. 1 ir Nr.2 "Ąžuolo" kolekcijai priklausančiuose lukštuose.

  • Pjaustymas, kai metinės rievės matomos kaip tiesios linijos, o šerdies spinduliai sudaro siauras skersines juosteles

Radialinis rift 

  • Drožimo specifika - rąstas supjaustomas į ketvirčius, tada sukamas aplink savo ašį ir drožiamas tam tikru kampu per metines rieves. Tokiu pjaustymo būdu taip pat gaunamos tiesios linijos, tačiau yra išvengiama „veidrodžių“, kurie ypač būdingi tankiai ąžuolo faneruotei.

Tokio pjūvio raštą galimą išvysti Nr. 3 "Ąžuolo" kolekcijai priklausančiame lukšte.

Tangentinis

  • Tokio pjūvio raštą galimą išvysti Nr. 4 "Ąžuolo" kolekcijai priklausančiame lukšte. Metinės rievės panašios į V raidę, o šerdies spinduliai – lęšių pavidalo. Toks drožimas puikiai tinka, kai lukštas yra veidrodinio jungimo, o plokštės dengia sąlyginai didesnį plotą pvz. plokštėmis dengta siena ar didelė, plati spinta. 

3. Koks lukšto jungimas?

Bendras, visame lape matomas lukšto raštas yra įtakojamas to, kaip atskiri lukšto gabaliukai buvo suklijuoti į vieną lapą. Dažnai pasitaikantys ir kolekcijoje “Ąžuolas” sutinkami klijavimo būdai - veidrodinis (angl. Bookmatched) ir atsitiktinis (angl. Mismatched).

Veidrodinis 

  • Kai kas antras lukštas yra verčiamas, tarsi knygos puslapis. Kiekviena juosta yra tarsi atspindys buvusiai. Tokiu sujungimo būdu sudaroma veidrodinio atspindžio efekto seka.

  • Mūsų ąžuolo kolekcijos faneruotėse toks jungimas buvo panaudotas gaminant  Nr. 1Nr. 2Nr. 3Nr. 4Nr. 7  faneruotes. Atsitiktinis

Lukšto juostos tikslingai atrenkamos ir sudedamos tokia tvarka, kad atrodytų sudėtos atsitiktinai, bet išlaikytų vientisą spalvą ir raštą. Tokį suklijavimą galima išvysti faneruotėje Nr.9.

  • Elegantiškas – itin dailių radialinio pjūvio lukšto juostų mišinys. Retkarčiais gali pasitaikyti ir pusiau radialinio pjūvio rašto tokį suklijavimą galima išvysti faneruotėje Nr. 6.

  • Natūralus – tai kombinacija radialinio ir tangentinio pjūvio lukšto juostų. Gali pasitaikyti veidrodžių ir kitų medžiui būdingų ypatybių. Tokį suklijavimą galima išvysti faneruotėse Nr. 8, Nr.10, Nr. 11, Nr. 12, Nr.13, Nr. 14 .4. Kokios kokybės lukštas?

Medžio lukšto kokybės vertinimas priklauso nuo - vientisumo. Vientisumas lukšte - tai pasikartojantis raštas tame pačiame lape.

Tarkim iškritusios nedidelės lukšto ertmės ir šakotumas yra negalimas aukštos kokybės rift pjūvio lukšte, tuo tarpu tikslingai sendintame ąžuolo lukšte pavadinimu Nr. 8 Antikinis, šios savybės yra laukiamos, lukštas parenkamas būtent su tokiomis specifikacijomis.

Rinktinė kokybė

Tai aukščiausios kokybė kolekcijoje. Šios kokybės ąžuolo faneruotėje geriausiai išreikšta raštas, spalva. Nepriklausomai nuo to kokio tipo ąžuolas bus pasirinktas, šiai kokybinei grupei priklausantis lukštas turės mažiausiai neatitikimų, netolygumų – taigi, tarp skirtingų plokščių galima tikėtis tolygios spalvos, rašto. Leidžiamas mažiausiais kiekis smulkių defektų. 

Šiai kokybės grupei priklauso: Nr. 3 ir Nr.4 , Nr. 5, Nr. 15 „Ąžuolo“ kolekcijos faneruotės.

Plius kokybė

Daugumai aplinkybių šios kokybės lukšto pilnai pakanka. Kokybė panaši į rinktinę, tačiau galima didesnė spalvos variacija, šiek tiek daugiau šakų mazgelių ar kitų rašto netolygumų, priklausomai nuo ąžuolo tipo. 

Šiai kokybės grupei priklauso: Nr.2, Nr.6, Nr.7, Nr.8, Nr.9, Nr. 10, Nr.11, Nr.12, Nr.13 , Nr. 14 "Ąžuolo" kolekcijos lukštai.  

Bazinė kokybė

Tokios kokybės lukšte leidžiama daugiau ir didesnių medžiui būdingų charakteristikų, spalvos netolygumų. Šios kokybės lygio privalumas – žemesnė kaina. 

Šiai kokybės grupei priklauso: Nr.1  "Ąžuolo" kolekcijos lukštas.

Apatinio lukšto kokybė - gali būti tokia pati, kaip ir viršutinio t. y. Rinktinė, klasikinė plius arba bazinė. Tačiau, kolekcijoje „Ąžuolas“ dažniausiai yra siūlomas mažesnės kainos B kokybės lukštas. B - tai gera medžio lukšto kokybė, pakankama baldų plokščių vidui. Matosi tokios medienos rūšies ypatybės, kaip veidrodžiai, gyslos, kryžminis augimas, spalvų nukrypimai, šakų mazgeliai, šerdies purslai ir kt. Gali būti panaudota skirtingų paketų faneruotė.

5. Kokia bus paviršiaus struktūra?

Faneruotai plokštei suteikti struktūra – tai yra nauja tendencija medienos industrijoje. Struktūros yra skirstomos į dvi grupes priklausomai nuo braižymo krypties.

Šukavimas - faneruotė subraižoma išilgai lukšto raštui.


Kolekcijoje "Ąžuolas", šukuotos yra faneruotė  Nr. 10 Ąžuolas vulkanas ir Nr. 11 Ąžuolas natūralaus rašto.

Šiaušimas – faneruotė subraižoma skersai lukšto raštui.

 Kolekcijoje "Ąžuolas", šiaušta yra faneruotė Nr. 7 Ąžuolas šiauštas.